post

Güneşli SRC Kursu, ticari araç sürücülerinin alması gereken mesleki yeterliliklerini ispatlayan bir belge çeşididir. 4925 Sayılı Karayolları Yönetmeliği’ne göre 25 Şubat 2002 senesinden önce ehliyet almaya hak kazanan kimselerin bu sınava girmeden daha sonraki bir tarihte ehliyet alan kimselerin eğitimden hemen sonra hem yazılı hem de uygulamalı sınava girmeleri gerekir.

SRC Belge Türleri

SRC belge türleri yapılacak olan taşımacılık türüne göre farklılık göstermektedir. Güneşli SRC Kursu olarak, bu belge türlerinin tamamında eğitim vermekteyiz.

SRC1 Belgesi: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alması gereken SRC belge türüdür.

SRC 2 Belgesi: Yurt içi yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alması gereken SRC belge türüdür.

SRC 3 Belgesi: Uluslararası kargo, yük ve eşya taşımacılığı yapacak olan sürücülerin sahip olması gereken belgedir.

SRC 4 Belgesi: Yurt İçinde yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alması gereken belgedir.

Güneçli SRC Kursu Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Güneşli SRC Kursu için gerekli belgeler yine karayolları 4925 sayılı yönetmeliğe göre düzenlenir. Bunun ile birlikte ilk olarak alınmak istenilen kursa yönelik başvuru dilekçesinin yazılması gerektiğidir. Güneşli SRC Kursu bu dilekçeyi yönetmeliğe uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Adayların ise yalnızca imza atmaları gerekir.

Bunun sonrasında ise iki adet vesikalık fotoğraf ve sürücü belgesi ile beraber kimlik fotokopisi gerekir. Yabancılar için pasaport fotokopisi ve sürücü belgesi fotokopilerini vermeleri ise yeterli olur. Belgeler tamamlandıktan sonra ise eğitim bölümüne geçilir.

SRC Kursu Sınavı

Görülen dersler sonunda merkezi sınav sistemi tarafından yapılan yazılı sınavın ardından uygulama sınavı yapılmaktadır. Ancak yazılı sınavda başarılı olamayanlar uygulama sınavına giremezler.. Her iki sınavda da başarılı olanlar SRC belgesi almaya hak kazanırlar.

 

 

Bir cevap yazın