İSTANBUL SRC BELGESİ NEDİR?

Karayolu Taşıma Kanunu’na göre ticari olan taşıtı sevk ve idare eden, eşya, kargo ve yolcu taşıyan ticari araç kullanıcılarının alması gereken mesleki yeterlilik belgesine ‘SRC’ denir. SRC Belgesi, SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5 olmak üzere taşıma türüne göre kendi içerisinde bölümlere ayrılır.

SRC2 BELGESİ NEDİR?

SRC2 Belgesi, Yurtiçi yolcu taşımada kullanılacak olan gerekli belge türüdür. Diğer SRC belgeleri gibi bu belgeye sahip olmak için aranan şartlar ilgili bakanlık tarafından yayınlanan genelge ile belirlenir.

SRC2 BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR?

İstanbul’da SRC2 Belgesi’ni personel taşımacılığı yapan, il, ilçe ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan, öğrenci servisi, ticari taksi ve dolmuş kullanan ve yolcu taşımak için imal edilmiş diğer ticari araçları kullanan sürücüler alabilir.

SRC2 Belgesi’ni kullanarak yolcu taşıması yapacak olan ticari taşıt sürücüsünün otobüs kullanacak ise 26, minibüs kullanacak ise 19 yaşından gün almış olması ve 66 yaşından gün almamış olması gerekir.

SRC2 Belgesi sahipleri yurtiçinde sürücü belgelerinin yettiği tüm ticari taşıma araçlarını kullanabilirler. SRC1 Belgesi’ne sahip olan ticari taşıt sürücüleri, SRC2 Belgesi’ni de almış olarak kabul edilir. SRC2 Belgesi’nin yanında kullanacakları ticari taşıt türüne göre sürücü belgesine ve psikoteknik rapora da sahip olmaları gerekir.

SRC Belgesi’nde aranan 63 yaş sınırı 04.05.2016 tarihli, 29702 sayılı Resmi Gazete’de 66 olarak değiştirilmiştir. Ulaştırma Bakanlığı’nın son genelgesine göre 25.02.2003 yılından önce ehliyet alan herkes, ehliyet sınıfına bakılmaksızın eğitime ve sınava katılmadan SRC Belgesi’ne sahip olabilir. B Sınıfı ehliyet belgesine sahip olan sürücülerde aranan en az 90 gün çalıştığını belirten sosyal güvenlik kurumlarından alınmış belge zorunluluğu kaldırılmıştır.

İSTANBUL’DA SRC2 BELGESİ NASIL ALINIR?

İstanbul’da eğitim gören SRC2 Belgesi’ne sahip olmak isteyen ticari taşıt sürücülerinin alması gereken toplam eğitim süresi 36 saattir. Doğrudan SRC Belgesi almaya hak kazanmış veya 36 saatlik eğitimini tamamlamış olan sürücüler ilgili bakanlık tarafından belirlenen sınava katılarak %70 oranında başarı sağladıkları takdirde SRC2 Belgesi’ni almaya hak kazanırlar. Sınav toplamda 40 sorudan oluşur, toplamda 28 soruya doğru cevap veren sürücüler, 100 puan üzerinden en az 70 aldıkları takdirde bu belgeye sahip olurlar.