İSTANBUL SRC1 BELGESİ

Karayolu Taşıma Kanunu’na göre ticari olan taşıtı sevk ve idare eden, eşya, kargo ve yolcu taşıyan ticari araç kullanıcılarının alması gereken mesleki yeterlilik belgesine ‘SRC’ denir. SRC Belgesi, SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5 olmak üzere taşıma türüne göre kendi içerisinde bölümlere ayrılır.

İSTANBUL SRC1 BELGESİ NEDİR?

SRC1 Belgesi, Uluslararası yolcu taşıma için kullanılacak gerekli belge türüdür. Bu belgeye sahip olmak için aranan şartlar ilgili bakanlıkça yayınlanan genelge ile belirlenir. Belgeye sahip olmak için verilen eğitim süresi 32 saattir.

İSTANBUL SRC1 BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR?

İstanbul’da SRC1 belgesine sahip olacak ve yolcu taşımada çalışacak taşıt sürücüsünün 26-66 yaşları arasında, otobüs kullanacakların 26 yaşından gün almış, minibüs kullanacakların 19 yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olmaları gerekir. Uluslararası taşımalarda çalışacak taşıt sürücüsünün uyuşturucu, silah, insan, gümrük kaçakçılığı ve terör örgütü suçlarından hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları gerekir.

İSTANBUL SRC1 BELGESİ SAHİPLERİ HANGİ ARAÇLARI KULLANABİLİR?

İstanbul’da bulunan SRC1 Belgesi sahipleri, yurtiçi ve yurtdışında kendilerine ait sürücü belgelerinin yettiği minibüs ve otobüs de dahil olmak üzere tüm ticari araçları kullanabilirler. SRC1 Belgesi’ne sahip olarak taşıma yapacak sürücülerin kendilerine ait sürücü belgelerinin yanında, Psikoteknik Raporu’na da sahip olmaları gerekir. SRC1 Belgesi’ne sahip sürücüler SRC2 Belgesi’ni de almış olarak kabul edilirler.

İSTANBUL  SRC BELGESİ

SRC Belgesi’nde aranan 66 yaş sınırı 04.05.2016 tarihli, 29702 sayılı Resmi Gazete’de 66 olarak değiştirilmiştir. Ulaştırma Bakanlığı’nın son genelgesine göre 25.02.2003 yılından önce ehliyet alan herkes, ehliyet sınıfına bakılmaksızın eğitime ve sınava katılmadan SRC Belgesi’ne sahip olabilir. B Sınıfı ehliyet belgesine sahip olan sürücülerde aranan en az 90 gün çalıştığını belirten sosyal güvenlik kurumlarından alınmış belge zorunluluğu kaldırılmıştır.

İSTANBUL SRC SINAVI

İstanbul’da kurs hizmeti alarak SRC Belgesi’ne sahip olacak olan sürücülerin 41 saatlik eğitimi tamamlamış olmaları durumunda, ilgili bakanlığın belirlediği sınava katılarak %60 oranında başarı sağlamaları gerekir. Sınav toplam 40 sorudan oluşmaktadır. 40 sorudan 28soruya doğru cevap veren sürücüler SRC1 Belgesi’ni almaya hak kazanır.